Wybory prezydenckie 2015 - na kogo głosować? Krótki przewodnik przedwyborczyJuż za trzy dni, 10 maja 2015 roku, czekają nas wybory prezydenckie. Wielu z nas już prawdopodobnie od dawna wie, na kogo zagłosuje, inni uważnie śledzą poczynania kandydatów, by przy urnie podjąć ostateczną decyzję, kolejni zaś prawdopodobnie zrobią sobie wyliczankę na karcie, bo zwyczajnie nie wiedzą na kogo oddać głos. Myślę, że wystarczy nieco zagłębić się w sylwetki kandytatów, aby każdy znalazł coś dla siebie.

(O tym, jak bardzo ważny jest udział w wyborach nie będę wspominać. W 2010 roku statystyki nie były najweselsze - z 30833924 osób uprawniowych do głosowania, do urn poszło zaledwie 17054690, jest to zaledwie 55.31% społeczeństwa. Niemalże połowa wyborców postanowiła biernie się przyglądać.)

Przedwczoraj odbyła się debata, którą - według statystyk Telewizji Polskiej - obejrzało mniej odbiorców, niż "M jak Miłość". To trochę smutne.
Tegoroczne kampanie dla wielu kandydatów są preludium do wyborów parlamentarnych, które odbędą się w październiku tego roku, dlatego naprawdę warto poświęcić chwilę i zapoznać się z programami wszystkich kandydatów.

(spis kandydatów jest alfabetyczny)


BRAUN Grzegorz - kandydat bezpartyjny. Zdeklarowany monarchista i tradycjonalista. Pragnie przywrócenia tradycji chrześcijańskich oraz przywrócenia krzyża do Godła Polski.
Nie respektuje poprawności politycznej, jest przeciwnikiem socjalizmu, zapowiedział bezdyskusyjne poparcie dla całości bioetycznego nauczania Kościoła katolickiego – zakazu aborcji, eutanazji, in vitro i manipulacji ludzkimi genami, popiera jednak karę śmierci dla morderców i zdrajców stanu. Jest zwolennikiem uproszczenia i obniżenia podatków.

Pełny program wyborczyDUDA Andrzej - PiS. Pragnie zrewolunicjowania służby zdrowia, unowocześnienia miast i wsi, zwiększenia ilości miejsc pracy oraz powiększenia armii. Popiera przywrócenie 8-klasowej szkoły podstawowej i 4-klasowego liceum oraz likwidacją szkolnego systemu testowego. Jedną z jego pierwszych inicjatyw ma być cofnięcie ustawy podnoszącej wiek emerytalny. Oponuje za przyjęciem waluty euro. Poparł ustawę wprowadzającą kary więzienia dla lekarzy wykorzystujących metodę in vitro.

Pełny program wyborczyJARUBAS Adam - PSL. Jednym z jego głównych założeń jest zrewolunicjonowanie i wzmocnienie polskiej armii podrzez odurzędniczenie oraz zwiększenie ilości żołnierzy pod bronią. Pragnie, aby armia została zaopatrywana poprzez sprzęt wojskowy produkowany w polskich fabrykach. Chce, aby we wschodniej polsce stanęły bazy NATO. Opowiada się za wydłużeniem urlopu rodzicielskiego, podniesieniem płacy minimalnej, obniżeniem CIT i PIT, przekształceniem Senatu w Izbę Samorządowo-Gospodarczą, reformą ochrony zdrowia oraz postępowań sądowych. Jest przeciwnikiem przyjęcia euro.
Ma nadzieję, że za jego rządów wzrośnie dzietność polskich rodzin.

Pełny program wyborczyKOMOROWSKI Bronisław - kandydat bezpartyjny z poparciem PO. Program Pana Komorowskeigo jest w zasadzie kontynuacją jego pięcioletniej prezydentury. Pragnie dalej pracować na zwiększenie bezpieczeństwa Polski, które ma się opierać na reformie dowodzenia i modernizacji technicznej armii (w tym budowie tarczy antyrakietowej). Za cel przyjmuje sobie także poprawę sytuacji mieszkaniowej młodych rodzin oraz uelastycznienie systemu urlopów macierzyńskich. Popiera małych i średnich przedsiębiorców, a także chce zmiany w ordynacji podatkowej. Jego piorytetem jest szerzenie pariotyzmu oraz dumy z Polski.

Pełny program wyborczyKORWIN-MIKKE Janusz - KORWiN, startuje jednak z ramienia KNP. Na stanowisko prezydenta Polski kandyduje już piąty raz. Jest przykładem stałości poglądów. Pragnie wprowadzenia nowej Konstytucji, która całkowicie zmieni ustrój Polski, ukróci samowolę urzędników i polityków oraz będzie chronić wolność i własność Polaków. Pragnie powołania Rady Stanu - nowego ciała stanowiącego prawo oraz odebrania prawa głosu ludziem żyjącym "na garnuszku państwa". Jednym z głównych zamierzeń jest naprawa systemu podatkowego poprzez likwidację podatku dochodowego i od kupna -sprzedaży, cofnięcia ustawy podnoszącej wiek emerytalny, przywrócenie sprawiedliwego sądownictwa. Opowiada się również za utworzeniem silnej armii składającej się z żołnierzy, nie urzędników, likwidacją biurokracji, a także zredukowaniem liczby urzędników, posłów i senatorów. Prowadzi politykę antyunijną.

Pełny program wyborczyKOWALSKI Marian - Ruch Narodowy. Chce zmiany Konstytucji na wzór amerykański, zmiejszenia partiokracji i biurokracji oraz przywrócenia systemu prezydenckiego. Jednym z najważniejszym założeń jest wzmocnienie suwerenności państwa oraz przywrócenie Polski Polakom poprzez obniżenie i uproszczenie podatków, wspieranie polskich przedsiębiorców, przesunięcie ciężarów podatkowych na korporacje zagraniczne i zablokowanie wyprowadzania nieopodatkowanych zysków za granicę, a także polonizację sektora bankowego. Wspiera rozwój polityki regionalnej, reformy emerytalnej oraz szkolnictwa.

Pełny program wyborczy
KUKIZ Paweł - kandydat bezpartyjny. W swoim programie wyborczym nie ogłasza konkretnych postulatów, wszystko opiera na reformie systemu w Polsce, poprzez zmiany ordynacji wyborczej do Sejmu. Chce wprowadzić 460 jednomandatowych okręgów wyborczych. Pragnie zroformować wymiar sprawiedliwości, uratować polską gospodarkę, stworzyć miejsca pracy dla rozwoju Polski, a nie zagranicznych koncernów, przede wszystkim pozwalając na właściwe wykorzystanie polskich bogactw naturalnych. Obiecuje, że wykorzysta urząd prezydencki dla publicznego podjęcia tematu demokratyzacji kraju i upodmiotowienia polskich obywateli.

Pełny program wyborczyOGÓREK Magdalena - kandydat bezpartyjny z poparciem SLD. Wspiera gospodarkę rynkową oraz ideę państwa opiekuńczego. Pragnie przeanalizowania i napisania od nowa niektórych gałęzi prawa., obniżenia podatku do 15% oraz całkowitej likwidacji podatku za dochody nie przekraczające 20 tysięcy złotych rocznie. Chce powołać komisję kodyfikacyjną, walczyć o równouprawnienie kobiet oraz likwidację nierówności społecznych. Planuje przeznaczenie 130 miliardów na modernizację techniczną armii.

Pełny program wyborczyPALIKOT Janusz - Twój Ruch. Zwolennik związków partnerskich, legalizacji marihuany oraz in vitro. Pragnie opodatkowania księży, wprowadzenia konkordatu, zreformowania ochrony zdrowia, obniżenia podatku dochodowego oraz unowocześnienia armii.Chce zainwestować w rozwój kultury, aby Polska mogła w końcu wyjść z "ogona Europy". Popiera całkowitą zmianę modelu nauczania. Twierdzi, że nadszedł czas, aby konserwatyzm zastąpić medernizmem na kształt Europy Zachdniej. Sympatyk Unii Europejskiej.

Pełny program wyborczyTANAJNO Paweł - Demokracja Bezpośrednia. Zwolennik świeckiego państwa i demokracji. Pragnie utworzenia jednomandatowych okręgów wyborczych. Chce znieść przywileje oraz immunitety polityków, a także zdyscyplinować urzędników tak by odpowiadali finansowo za błędne decyzje oraz depenalizacji posiadania niewielkich ilości marihuany
Zapowiada też aktywną politykę prezydenta w zakresie państwa przyjaznego rodzinom, przejrzyste przepisy podatkowe i połączenie ZUS i Urzędu Skarbowego.

Pełny program wyborczyWILK Jacek - KNP. Zwolennik podaktu liniowego. Popiera in vitro, jednak tylko pod warunkiem, że nie będzie to finansowane z podatków oraz nie będą popierane dodatkowe zarodki w celu zamrożenia. Jest przeciwny legalizacji związków partnerskich, jako substytutu małżeństwa, przywrócenia powszechnego poboru do wojska oraz wprowadzenia euro, jako waluty w Polsce. Jednym z głównych filarów jego programu jest wprowadzenie bonu edukacyjnego.

Pełny program wyborczy


Dodatkowo, proponuję rozwiązać test wyborczy, któy ułatwi odnalezienie kandydata, którego poglądy są najspójniejsze z naszymi.


Moim zdaniem wybory rozstrzygną się między czterema kandydatami.
Andrzej Duda wydaje się być najlepiej przygotowany ze wszystkich, jednak kosztem jego autentyzmu. Mam wrażenie, że każde wypowiadane przez niego słowo jest wyuczone na pamięć, co odbiera jego realizm.
W mojej opini jest tym samym dla Kaczyńskiego, czym Komorowski dla Tuska - marionetką, która będzie sterowana z tylnego fotela.
Bronisław Komorowski nie dość, że kompletnie zawiódł podczas swojej kadencji, to w ogóle nie pojawił się na debacie, pokazując tym samym gdzie ma wszystkich swoich wyborców. Dotąd nie rozumiałam jego zwolenników, teraz uważam ich za kompletnych szogunów.
Także POPiS nie popisuje się w wybowach.
Pozostają więc dwaj kandydaci antysystemowi - Janusz Korwin-Mikke i Paweł Kukiz. Myślę, że to własnie między jednym z nich, a Andrzejem Dudą rozegra się druga tura.
Jeśli ktoś zapytałby mnie o radę doradziłabym, żeby głosować na kogoś zrzeszonego.


Jakie jest Wasze stanowisko w kwestii wyborów?

Udostępnij na Google Plus

O mnie Dagmara Górzkowska

Dagabout to luźna analogia gadabout, czyli włóczykija. Jak Włóczykij (który był moją pierwszą miłością!) wciąż kręcę się po świecie w poszukiwaniu swojego idealnego miejsca. Poza podróżami kocham także książki, dźwięki gitary, bajki Disnaya i dobre, bezglutenowe, wegetariańskie jedzenie. Zwykłe jedzenie też lubię, ale jest to miłość niespełniona, od kiedy w nasz związek weszło Hashimoto. Jestem niebrzydka, niegłupia, nieskromna, raczej miła, chociaż mam czarne poczucie humoru. Jeśli jesteś tu pierwszy raz - napisz mi coś o sobie, chętnie Cię poznam!
  Skomentuj z Disqus
  Skomentuj z Facebooka

6 komentarze:

 1. Ah a ja uciekałam w blogi żeby nie czytać już o tych wyborach a tu nawet na blogu :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie martw się, już za kilkaście godzin zaczyna się cisza wyborcza, będzie chwila spokoju ;)

   Usuń
 2. Bardzo Ci dziękuję za to przedstawienie kandydatów. Nie interesuje się polityką i taki przegląd kandydatów w pigułce uświadomił mi z czyimi poglądami się zgadzam, do kogo mi najbliżej, a kogo absolutnie nie chcę widzieć w roli prezydenta mojego kraju.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czytałam pierwszy raz, gdy jeszcze trwała cisza wyborcza, więc nie chciałam komentować, ale teraz już mogę ;) Bardzo fajnie to zestawienie przygotowałaś. Ludzie często nie mają bladego pojęcia, jaki program wyborczy ma kandydat, na którego głosują - opierają się na tym, co o danym kandydacie usłyszą/wyczytają w mediach, a to głównie opinie, które mają jakieś tam swoje zabarwienie. Ja mam od dzieciństwa mocno określone preferencje polityczne - pewnie ze względu na to, że moja rodzina dużo o polityce rozmawia i sporo na ten temat wie. Denerwują mnie ludzie, którzy na wybory nie chodzą w ogóle. Co najlepsze - mój chłopak nigdy dotąd nie głosował. Nie bo nie. I za nic nie mogę go przekonać... Beznadziejny przypadek :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :)
   Zazdroszczę, że Twoja rodzica interesuje się polityką - ja niestety większość musiałam uświadomić, że warto czytaćprogramy wyborcze, aby móc podjąć świadomy i mądry wybór. Dla mnie to było naturalne ;)
   Chłopak może się jeszcze nawróci, są szanse ;)

   Usuń